» Home » Outstanding quality » Instrukcja montażu

Instrukcja montażu

POTRZEBNE NARZĘDZIA
Przygotowania do naklejania fototapety należy zacząć od skompletowania odpowiednich narzędzi:
- nóż do tapet,
- poziomica,
- pędzel lub wałek malarski,
- rakla lub rolka dociskowa do tapet,
- folia malarska,
- klej do tapet (niepotrzebny w przypadku fototapety samoprzylepnej i fototapety HP Wall Paper).

PRZYGOTOWANIE ŚCIANY
Przed rozpoczęciem tapetowania należy usunąć ze ściany wszelkie nierówności i zabrudzenia (np. gwoździe, tłuste plamy), a zagłębienia i dziury powinny być wypełnione gładzią i wyrównane. Pamiętaj również o usunięciu listew przypodłogowych oraz włączników i gniazdek elektrycznych. Upewnij się też, że ściana na którą planujesz naklejać fototapetę jest czysta, sucha i odpowiednio przygotowana:
- ściana świeża - pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi materiałami budowlanymi o dużej chłonności musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. na 2 godziny przed aplikacją. Należy zwrócić uwagę, aby środek gruntujący wsiąkł w podłoże, a nie zostawił warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju;
- ściana pokryta farbą - należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej,
zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić;
- ściana pokryta tapetą – usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś
uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

PRZYGOTOWANIE FOTOTAPETY
Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić stan fototapety. W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy - zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy zgadza się wzór oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

KLEJ
- do fototapet lateksowych polecamy kleje:
METYLAN SPECIAL / METYLAN OVALIT T / METYLAN EXTRA / METYLAN NP
POWER GRANULAT PLUS;
- do fototapet fizelinowych polecamy kleje:
METYLAN DIRECT / METYLAN OVALIT T / METYLAN EXTRA / METYLAN NP
POWER GRANULAT PLUS;
- polecamy też kleje gotowe: SEM-MURALE / WALLFIX SPECIAL / FLUGGER
- METYLAN EXTRA – zmieszany z Metylanem Specja zwiększa siłę klejenia tego
drugiego;
- METYLAN - klej do podklejania krawędzi (w tubce).
Klej należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta.

KLEJENIE
Tapeta lateksowa - klej nakładany na tapetę i ścianę.
1) Tapetowanie należy zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
2) Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.
3) Pociąć tapetę na kawałki odpowiadające wysokości klejenia, pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru. Należy zostawić niewielki zapas ok. 5 cm na długości brytu tapety.
4) Nałożyć klej na tapetę. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości kleju oraz pokrywać klejem więcej, niż jednego brytu w danym momencie.
5) Pas tapety należy ostrożnie złożyć stronami posmarowanymi klejem do środka tak, aby cała posmarowana klejem powierzchnia była niewidoczna i nie miała styczności
z powietrzem, co mogłoby spowodować jej wyschnięcie. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Mogą być one widoczne po ułożeniu
tapety.
6) Należy pozostawić tapetę do 5 minut w celu nasiąknięcia. W tym czasie pasy ulęgają pęcznieniu, co
może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm na szerokości brytu.
7) Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu.
8) Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk (lub w przypadku tapet z zakładkami – łączymy na zakładkę, którą można następnie wyeliminować metodą tzw. podwójnego cięcia), za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku tapet papierowych i tapet
z fakturą.
9) Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.
10) Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górną i dolną krawędź ułożonych brytów.
11) Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotną i czystą gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.
Tapeta fizelinowa - klej nakładany na ścianę.
1) Przeprowadzić wszelkie czynności wstępne tak, jak w pierwszej metodzie zgodnie z pkt. 1-3.
2) Równomiernie nałożyć cienką warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnie nieco tylko większa, niż nakładany bryt tapety.
3) Nakładać przycięte suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę.
4) Dalej postępować jak w pierwszej metodzie od pkt. 7.
Tapeta samoprzylepna.
1) Tapetowanie zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
2) Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.
3) Pasy tapety należy kłaść na sucho, od góry ściany, odklejając po kilkadziesiąt centymetrów tapety od papieru podkładowego.
4) Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk (lub w przypadku tapet z zakładkami – łączymy na zakładkę, którą można następnie wyeliminować metodą tzw. podwójnego cięcia), za pomocą wałka rakli lub rolki dociskowej do tapet.
5) Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka, rakli lub rolki.
6) Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem do tapet górna i dolną krawędź ułożonych brytów.

UWAGI
- Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z namoczonym pasem delikatnie, aby go nie rozerwać.
- Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.
- Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając je obok siebie na styk (lub w przypadku tapet z zakładkami – łączymy na zakładkę, którą można następnie wyeliminować metodą tzw. podwójnego cięcia).
- Bardzo ważne jest, aby kolejne części/pasy tapety pozostawiać do nasiąknięcia klejem na taką samą ilość czasu. Pozostawienie na dłuższy lub krótszy czas spowoduje, że części będą miały inną długość i wzory
mogą do siebie nie pasować.
- Jeżeli tapeta roluje się to oznacza, że nie była wystarczająco nasiąknięta klejem.
- Krawędzie to ta część tapety, która po naklejeniu jest najbardziej narażona na naprężenia materiału i najszybsze schnięcie. Aby dodatkowo podkleić krawędzie możemy użyć kleju METYLAN (w tubce).
- Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia. Pomóc może odpowiednie przygotowanie projektu i dobranie grafiki.
- Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać, tzw. sezonowanie ściany. Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana jest ściana nie zmniejsza siły klejenia.
- Tapeta dodatkowo zabezpieczona laminatem jest odporna na pozostałości kleju po wyklejeniu tapety na ścianie, jak również wilgoć i detergenty podczas jej czyszczenia.

Stosując się do tego poradnika powinieneś sobie poradzić i zostać bohaterem we własnym domu! Jednak jeżeli nie jesteś pewien, lepiej zleć montaż fototapety fachowcom!

Instrukcja montażu
Facebook